Nasze wspólne wyprawy

Ulcinj, Kotor i Budva

yAdriatyckie wybrzeże Czarnogóry nie ma sobie równym w Europie. Na szczególną uwagę zasługuje słynna Zatoka Kotorska (Boka Kotorska), gdzie morze wdziera się w międzygórskie doliny, tworząc tym samym największe klify południa Europy. Najpiękniejszym miastem zatoki jest Kotor, którego Stare Miasto jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie. W mieście znajduje się kilka zabytków sakralnych z XII I XII wieku, liczne pałace, średniowieczne domy mieszkalne oraz słynna wieża zegarowa z XVI w. Miasto otoczone jest monumentalnymi murami, które wspinają się wysoko na wzgórze, z którego rozciąga się niezapomniany widok na Kotor oraz całą zatokę.

Jednym z najstarszych bałkańskich miast jest Budva. Miasto znane jest głównie z wielkiej cytadeli połączonej z bardzo dobrze zachowanymi murami miejskimi, po których można bezpiecznie spacerować. Tuż obok, znajduje się miasto-wyspa Święty Stefan. Jest to chyba najdroższe miejsce na całych Bałkanach. Wszystkie budynki na wyspie pełnią funkcje hoteli lub restauracji, a sam wjazd do miasta kosztuje 5 euro.

Ulcinj, miasto zamieszkiwane głównie przez ludność albańską może poszczycić się największą piaszczystą plażą Czarnogóry. Stare Miasto położone jest na skalistym półwyspie, a kręte uliczki, schodki, wieże, mostki, kamienne mury obronne i liczne bramy nadają mu bajkowy charakter. Nieopodal Ulcinja znajduje się słynna wyspa Ada Bojana, będąca rajem dla ornitologów.

We wszystkich miejscowość położonych nad Adriatykiem znajduje się mnóstwo restauracji, barów, pubów i dyskotek. Plaże i nadmorskie promenady dudnią życiem, zabawą i słowiańską radością. Mimo, że dla Polaka Czarnogóra to praktycznie kraj tropikalny, swobodnie można porozumiewać się tu po polsku. Serbski, czyli język urzędowy Czarnogóry jest w dużej mierze zbliżony do polskiego. Uważajmy jednak na pułapki językowe. „Prawo” po serbsku oznacza, że musimy iść prosto, a nie skręcić.

dr Radosław Kożuszek

dr Radosław Kożuszek

Teksty oraz wszystkie zdjęcia stanowią własność intelektualną i fizyczną. Chronione są ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie w całości lub części tylko za zgodą autora. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.