Nasze wspólne wyprawy

Stavanger

Według podań, pierwszy kościół w Stavanger został zbudowany w roku 1125. Odpowiedzialnym za jego wzniesienie był ówczesny biskup Reinald Winchester. Świątynię prawdopodobnie wybudowali angielscy rzemieślnicy i budowniczowie nadając jej styl anglo -normandzki.. Patronem świątyni jest św. Svithun, gdyż, jak się uważa na terenie kościoła znajdują się jego relikwie, a dokładniej ręka.

W 1272 r. kościół został zniszczony przez pożar. Świątynię odbudowano wzbogacając ją o nowe, gotyckie prezbiterium. Katedra w Stavanger jest jedyną norweską katedrą, która w niezmienionej formie przetrwała od średniowiecza i nieprzerwanie pełniła swoją funkcję. Kościół otwarty jest dla zwiedzających codziennie, od godziny 11, a wstęp do niego jest płatny. Opłaty można uniknąć udając się o godzinie 11 na niedzielna mszę świętą lub o godzinie 11:30 na mszę czwartkową.  W każdą środę, w kaplicy biskupiej odprawiana jest dodatkowa msza o godzinie 8 rano.

WARTO ZOBACZYĆ

Gamle Stavanger

Kompleks ponad 170 pomalowanych na biało, drewnianych domów, zbudowanych w XVII i XVIII wieku.

Muzeum Puszek (Hermetikkmuseet)

Wszystko na temat dawnej i aktualnej produkcji jedzenia w konserwach. Niesamowity klimat starej fabryki puszek z sardynkami.

Norweskie Muzeum Ropy Naftowej (Norsk Oljemuseum)

Jak powstała ropa naftowa? Gdzie jest zlokalizowana, produkowana i do czego jest wykorzystywana? Wszytko o ropie, która wybudowała współczesną Norwegię.

dr Radosław Kożuszek

Powyższy tekst oraz wszystkie zdjęcia stanowią własność intelektualną i fizyczną. Chronione są ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie w całości lub części tylko za zgodą autora. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.