Nasze wspólne wyprawy

Sola- plaża i kamienny krąg

Solastranden, czyli plaża w Sola ma blisko 2,5 km długości. Delikatny, blado- złoty piasek przeplata się tu z wyszlifowanymi skałami porośniętymi z rzadka trawą. Dziewiczy krajobraz plaży w Sola burzą jednak smutni świadkowie ostatniej wojny- niemieckie bunkry. Podczas okupacji Niemcy w pobliskim hotelu urządzili sobie jedną z kwater, a całą pobliską plażę umocnili i postawili na niej kilka bunkrów. Dziś bunkry są otwarte dla publiczności, wstęp do nich jest bezpłatny i tylko dodają kolorytowi plaży. Cała plaża w Sola uznana jest jednocześnie za miejsce przyrodniczo cenne, a przy odrobinie szczęścia i koniecznie poza sezonem letnim na pobliskich skałach możemy zobaczyć wypoczywające stadka kaczek morskich- lodówki, uhle i gągoły.

Obok plaży położone jest lotnisko, które obsługuję dużą cześć Rogalandu, a przede wszystkim  pobliskie miasto Stavanger. Z lotniska co chwile odlatują i przylatują  helikoptery. To transportowce, przewożące ludzi i towary na platformy wiertnicze. Warto wiedzieć, ze tuż za morskim horyzontem rozciągającym się z plaży w Sola pobudowano wiele platform, z których wydobywa się norweskie złoto- ropę naftową.  Zatem najbliższym lotniskiem, które obsługuje te morskie miasta jest to w Sola.

Kamienny krąg

Przez ponad 250 lat, od czasu kiedy został odkryty, ten kamienny krąg został budził wśród mieszkańców i naukowców zainteresowanie. Nikt nie wiedział i nadal nie wie do czego służył. Pierwotnie krąg złożony był z 24 stojących kamieni, każdy  o wysokości 1-2,1 m, tworzących okrąg o średnicy 22,5 metrów. W środku kamiennego kręgu znajdował się płaski kamień, wsparty na dwóch mniejszych, który wyglądał jak ołtarz.. Wokół ołtarza  z mniejszych okrągłych kamieni ułożony był pierścień oraz osiem promieni, które odchodziły do kamieni znajdujących się na okręgu.

Naukowcy uważali, że być może pod kamieniami znajdują się kości świadczące o pochówku. Niestety nie znaleziono żadnych szczątków ludzkich, mimo, ze pod innymi skandynawskimi głazami megalitycznymi zazwyczaj znajdowały się groby. 

Brak grobów i ołtarz w środku sprawia, że być może krąg miał znaczenie rytualne. Mało tego! Uważa się, ze krąg ten jest starszy niż podobne miejsca znane z epoki żelaza. Taki rodzaj kamiennego kręgu jest bardzo rzadki w Skandynawii i do dziś krąg w Sola uważany jest za najbardziej tajemniczy.  .

Krąg został odkryty około roku 1700 roku i kilkakrotnie był opisany. Potem o nim zapomniano i pokrył sie ziemią. Po 1800 roku z kręgu sukcesywnie  znikały kamienie, które wykorzystywano do budowy domów. W 2008 r. zaczęto rekonstruować to tajemnicze miejsce i odzyskano cześć kamieni które znaleziono w pobliskich gospodarstwach.  Obecnie krąg wygląda tak, jak w pierwszych latach swojego istnienia. Niektórzy uważają, ze mógł to być ołtarz ofiarny poświęcony Słońcu, z uwagi na rozchodzące się kamienne promienie. Jednak inni uważają, ze koło z promieniami jest dość nową interpretacja słońca na terenie Skandynawii.  Jedno jest pewne. Tak jak w polskich Odrach na Pomorzu, tak i w Sola w kręgu emanuje silne pole magnetyczne. Niektórzy uważają, ze energia ta dodaje im sił, dlatego kamienny krąg jest niezwykle popularnym miejscem turystycznym w Norwegii.

dr Radosław Kożuszek

Powyższy tekst oraz wszystkie zdjęcia stanowią własność intelektualną i fizyczną. Chronione są ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie w całości lub części tylko za zgodą autora. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.