Nasze wspólne wyprawy

Sandnes

Sandnes usytuowane jest w centralnej części regionu Jaeren region, około 15 minut jazdy samochodem od Stavanger.  Okolice Sandnes obfitowały w dobrej jakości glinę, dlatego wiele okolicznych wsi trudniło się wytwarzaniem garnków. Jednak do końca XIX wieku miasto kojarzone było głównie z produkcja cegieł, w związku z faktem funkcjonowania tu kilku cegielni. Wiek XX przyniósł miastu spore ożywienie wraz z powstaniem pierwszej fabryki rowerów. Dziś produkcja rowerów nie jest już najważniejszą gałęzią funkcjonowania Sandnes, ale w związku z sentymentem do dawnych czasów w mieście znajdują się darmowe wypożyczalnie jednośladów.  Sandnes jest ósmym największym miastem Norwegii i liczy około 60 000 mieszkańców. W związku z tym, ze to Stavanger jest najważniejszym miastem regionu, Sandnes przejęło funkcję robotniczo- sypialnianą. Wszystkie większe formy oraz banki maja swoje siedzimy w Stavanger skąd łatwo kontrolowane są złoża ropy naftowej. Z kolei dużo tańsze i spokojniejsze Sandnes okazało się przyjemnym miastem do życia ludzi mniej zamożnych. Spotkać można tu bardzo dużo osób z nowych krajów Unii Europejskiej, dla których miasteczko okazało się nowym domem.

Centrum miasta stanowi najdłuższy deptak w Norwegii zwany Langgata z wieloma sklepami, kawiarniami i kwiaciarniami. Ponad, deptakiem, na niewielkim wzgórzu położony jest kościół parafialny. Budynek wzniesiono w stylu neogotyckim w 1882 roku. W latach 1962-1963 powiększono jego nawę oraz prezbiterium. Ołtarz, chrzcielnica, i scena ukrzyżowania w portalu chóru i zdobione drzwi kościoła, zostały wykonane przez lokalnego artystę Ståle Kyllingstad.

WARTO ZOBACZYĆ

Kościół

Neogotycki, ceglany budynek wybudowany w 1882 roku. Drzwi główne wykonał lokalny artysta Ståle Kyllingstad.

Port

Wśród zakotwiczonych łodzi rybackich i pięknych jachtów spotkać możemy wielu wędkarzy i spacerujących po nabrzeżu mieszkańców Sandnes.

Lanternen

Szklana kontrukcja w kształcie szczytu norweskiego domu.

dr Radosław Kożuszek

Tekst i zdjęcia stanowią własność intelektualną i fizyczną. Chronione są ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie w całości lub części tylko za zgodą autora. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.