Nasze wspólne wyprawy

Hajfa- stolica bahaitów

Starożytny Lewant rozpościera się od południowych wybrzeży Turcji i biegnie daleko na południe, aż po granice z Egiptem. Sercem Lewantu jest wybrzeże dzisiejszego Izraela, które zaczyna się tuz przy granicy z Libanem. Stąd lewantyński szlak wiedzie przez Akkę – port krzyżowców i ich ostatnią twierdzę. Kolejnym przystankiem jest bajecznie położona nadmorska Hajfa. Starożytny Lewant kończy się na Tel Awiwie, gdzie współczesność postawiła ogromny szlaban historii.

Hajfa – pracowite miasto
Teodor Herzl, twórca syjonizmu, mianował Hajfę miastem przyszłości. Dlatego sercem tego trzeciego największego miasta Izraela jest ogromny port, który nadaje charakter całej robotniczej dzielnicy, w której tętnią życiem główne zakłady przemysłowe kraju. Właśnie tu znajduje się jedyny na świecie gigantyczny silos zbożowy Dagon, w którym zlokalizowano muzeum prezentujące historię uprawy zbóż. Tuż obok tego niesamowitego miejsca zaczyna się stare arabskie miasto z bajkowymi domami, meczetami, targiem i labiryntem wąskich uliczek, które w większości biegną równolegle do linii brzegowej wspinając się na górę Karmel. Między uliczkami pobudowano schody, dzięki którym można się szybko przemieszczać, pokonując znaczne wysokości. Alternatywą dla wygodniejszych jest prowadząca na szczyt Karmel z samego dolnego miasta podziemna kolejka linowo-szynowa zwana metrem Karmelit. Największym hitem turystycznym Hajfy nie jest ani stare miasto, ani port, a ogrody, które na stoku wzgórza wyznaczyli wyznawcy bahaizmu. To one wraz z bahaistycznymi świątyniami stały się wizytówką miasta. Za kompleksem bahaitów rozciąga się ekskluzywna utopiona w magii śródziemnomorskich ogrodów dzielnica mieszkaniowa Karmel. Wieje tu przyjemny wiatr od strony morza, a powietrze jest wyjątkowo czyste, dlatego ulokowało się tu także mnóstwo kawiarni, drogich sklepów, biur oraz jednych z najlepszych hoteli w Izraelu. W dzielnicy tej znaleźć można również dom i muzeum francuskiego ekspresjonisty Mane Katza, który ostatnie lata życia spędził właśnie tutaj. Na Karmel znajduje się także park, amfiteatr, ogród rzeźb, ogród botaniczny i zoo wraz z Muzeum Prehistorii oraz 25-piętrowa wieża uniwersytecka Eskhol, z której rozciąga się widok na wzgórze, dolne miasto oraz całą zatokę. Według tradycji w miejscu dzisiejszej uczelni w IX wieku p.n.e. biblijny Eliasz stawił opór wyznawcom kultu Baala. Z kolei słynna jaskinia, w której potem prorok miał przebywać, znajduje się blisko plaży miejskiej, naprzeciwko muzeum morskiego, gdzie przedstawiono dzieje morskiej żeglugi w basenie Morza Śródziemnego. Koniecznie należy wybrać się do nieopodal położonego Muzeum Imigracji Żydowskiej, w którym prezentowana jest historia żydowskiej imigracji do Palestyny. Znajduje się tu nawet autentyczny statek, na pokładzie którego w 1947 roku przypłynęli do Palestyny nielegalni wówczas żydowscy imigranci.

 

dr Radosław Kożuszek

Tekst i zdjęcia stanowią własność intelektualną i fizyczną. Chronione są ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie w całości lub części tylko za zgodą autora. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.