Nasze wspólne wyprawy

Fiordy- królestwo trolli

 Norweskie fiordy, które są głównym motorem napędowym turystyki w kraju, położone są wzdłuż niemal całego wybrzeża i stanowią najbardziej rozpoznawalną atrakcję turystyczną tego państwa. Fiordy to wąska, długa, głęboko wrzynająca się w ląd, często rozgałęziona i głęboka zatoka morska o nierównym dnie, stromych i skalistych zboczach. Fiordy skandynawskie powstały przez zatopienie doliny lodowcowej, przy jednoczesnym wypiętrzeniu się pasma górskiego. Najprawdopodobniej najbardziej malowniczym ze wszystkich fiordów jest Geirangerfjord, którego długość przekracza 15 kilometrów i tym samym został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO- to jeden z najczęściej odwiedzanych norweskich fiordów. Wśród wielu wpadających do niego wodospadów za najbardziej znane uchodzą Brudesløret (Ślubny Welon) i De syv søstrene (Siedem Sióstr). Z kolei Sognefjord, to najdłuższy i najgłębszy fiord Norwegii, wcinający się w głąb lądu aż do parków narodowych Jotunheimen i Jostedalsbreen. Tu szczególnie popularne są zimowe wycieczki statkiem, gdy szczyty gór okrywa śnieg, a wodospady są skute lodem. Przez cały rok pomiędzy Flåm a Gudvangen codziennie kursuje statek, a  rejs ten można połączyć z przejażdżką kolejką Flåmbana. Z malowniczego Flåm wtulonego w najdalszy zakątek Aurlandfjordu, można dojechać zabytkową kolejką do górskiej stacji w Myrdal. Co roku ten niesamowity odcinek linii kolejowej przyciąga ludzi ze wszystkich zakątków świata, czyniąc kolejkę Flåm jedną z największych i najbardziej spektakularnych atrakcji turystycznych w Norwegii. Trasa wiedzie w większości przez dzikie krajobrazy górskie, a z okien wagonu, nawet późną wiosną można oglądać ośnieżone szczyty, hałdy śniegu zalegające w głębokich wąwozach i zamarznięty wodospad. Kolej posiada najbardziej nachyloną trasę ze wszystkich kolei w Europie, wiele zakrętów oraz tuneli. Pociągi startują we Flam, które położone jest bezpośrednio nad brzegiem morza, a trasę kończą w górskiej stacji Myrdal, położonej aż 865 m n.p.m.
             Trollstigen (Droga Trolli) to miejsce, gdzie tak naprawdę tylko trolle czuja się dobrze. Tą niesamowicie malowniczą trasę otwarto w 1936 roku, średnie jej nachylenie wynosi 1:12, a całość składa się z 11 serpentyn. Asfaltowa droga wije się po trzech stokach doliny na wysokość 800 m n.p.m. , czasami zakręcając nawet pod kątem 180 stopni. Droga z  uwagi na swoją karkołomność nie jest dostępna przez cały rok,  a zazwyczaj otwiera się ją w połowie maja i udostępnia do końca sierpnia. Trasa jest bardzo wąska, nie ma żadnych barierek, a jedyną ochronę przed ewentualnym wypadkiem stanowią nieco wyższe niż standardowe krawężniki. Miejscowi mówią, że droga przebiega przez krainę trolli, dlatego należy uważać na te istoty, które niezadowolone z hałaśliwych turystów mogą wyrządzać im różne psoty. To właśnie tu, znajduje się, prawdopodobnie jedyny na świecie, znak drogowy, który przestrzega przed trollami.

dr Radosław Kożuszek

Powyższy tekst oraz wszystkie zdjęcia stanowią własność intelektualną i fizyczną. Chronione są ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie w całości lub części tylko za zgodą autora. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.