Nasze wspólne wyprawy

Durmitor- park narodowy jak z bajki

iPark Narodowy Durmitor, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Czarnogóry Bobotov Tuk (2522 m n.p.m.) wygląda jak zagubiony w czasie. Nie znajdziemy tu tak jak w polskich Tatrach tłumów turystów, licznych hoteli, restauracji i stad owiec. Durmitor to przede wszystkim nietknięta, wysokogórska przyroda. Na terenie parku znajduje się kilkanaście jezior polodowcowych, ponad 20 szczytów, których wysokość przekracza 2300 m n.p.m. i kilka jaskiń. Dyrekcja parku wytyczyła kilka dobrze oznakowanych szlaków, dzięki którym spacer po górach dostarcza niezapomnianych wrażeń, a w związku a dość łagodnymi szczytami nie potrzeba do tego celu jakiegoś wymyślnego sprzętu. Będąc tu ze zgraną grupą przyjaciół można urządzić sobie niesamowitą zabawę w paitballa lub podchody. Należy jednak uważać aby za bardzo nie zbaczać ze szlaków gdyż do rzadkości nie należą tu niedźwiedzie i wilki.

 Najlepszą bazą wypadową w góry Durmitoru jest maleńka miejscowość Żabljak, gdzie znajduje się dworzec autobusowy, kilka sklepów, hoteli, pensjonatów, pubów i restauracji. Żabljak położony jest na wysokości 1456 m n.p.m. dlatego szczególnie podczas gorącego bałkańskiego lata jest tam wyjątkowo przyjemnie. W odległości kilku kilometrów od miejscowości znajduje się największy kanion Europy, którego głębokość miejscami wynosi ponad 1000 m, kanion rzeki Tara. Najlepszym miejscem do oglądania kanionu jest most na rzece w miejscowości Budeczevica, z którego również można skakać na bungy.

dr Radosław Kożuszek

Teksty oraz wszystkie zdjęcia stanowią własność intelektualną i fizyczną. Chronione są ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie w całości lub części tylko za zgodą autora. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.