Nasze wspólne wyprawy

Czarnogóra

Kraj jest na tyle mały i urozmaicony, ze  rano można jeździć na nartach, popołudniem zmagać się na desce surfingowej z morskimi falami, a wieczorem raczyć się wspaniałym winem leżąc pod palmami.

Parlament Republiki Czarnogóry dnia 3 czerwca 2006 proklamował niepodległość, kończąc tym samym luźną unię z Serbią. Czarnogóra jest najmłodszym (nie licząc nie uznanego jeszcze przez ONZ Kosowa) i jednym z najmniejszych krajów Europy. Znajdują się jedyne południowoeuropejskie fiordy i największy kanion kontynentu.

Mimo że Czarnogóra nie jest członkiem UE to jedynym środkiem płatniczym tego kraju jest euro. Ceny są wyższe niż w Polsce ale ciągle niższe niż np. we Włoszech, Grecji czy Chorwacji, dlatego kraj ten coraz bardziej cieszy się popularnością wśród turystów.R

Czarnogóra w pigułce

Klimat

Na wybrzeżu Czarnogóry panuje klimat śródziemnomorski, a średnia temperatura latem wynosi ok. 27°C, zaś zimą nie spada poniżej 10°C. Z kolei temperatura wody w morzu latem wynosi od 22 do 26°C. W górach przeważa klimat alpejski, natomiast w głębi lądu  kontynentalny, z mroźnymi zimami i gorącym latem.

Czas

W Czarnogórze obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Opieka zdrowotna

W Czarnogórze nie ma zagrożenia epidemiologicznego, a polskim turystom, którzy tam przebywają, w nagłych wypadkach udziela się bezpłatnej pomocy medycznej.

Dojazd

Dość długa (1440 km), ale najwygodniejsza trasa wiedzie z przejścia granicznego w Cieszynie przez Bratysławę, Wiedeń, Maribor, Zagrzeb, Karlovac, Split, Dubrovnik do Budvy. W dużej części przebiega ona autostradami. Na terenie Słowacji, Austrii, Słowenii i Chorwacji autostrady są płatne i  na opłaty należy przeznaczyć w jedna stronę około 200 zł. Trasa najkrótsza (1200 km), aczkolwiek nie najszybsza, wiedzie z Cieszyna do Budvy przez Żylinę, Budapeszt, Mohac, Osijek, Doboj, Sarajevo i Niksic. Jadąc tą drogą omija się co prawda autostrady, jednak zatłoczone lokalne drogi mogą być bardzo uciążliwe.

Autobusy z Polski najdalej dojeżdżają tylko do Dubrownika (350 zł), skąd lokalnym transportem można dostać się do Budvy. Amatorzy pociągów do Czarnogóry mogą dostać się dojeżdżając najpierw do Budapesztu, skąd do Belgradu codziennie kursują przynajmniej dwa bezpośrednie pociągi (czas podróży: 7 h). Z Belgradu do czarnogórskiego miasta Bar, położonego na wybrzeżu, pociąg kursuje trzy razy dziennie, a podróż trwa 8 godzin.

Dokumenty

Udając się do Czarnogóry obywatele Polski musza posiadać paszport. Dotyczy to także ewentualnych krajów tranzytowych (

Serbia, Bośnia i Hercegowina). Kierowcy musza posiadać zieloną kartę.

Czarnogórskie ceny

– wynajęcie pokoju w Ulcinj (niezależnie od liczy osób) – 5-10 euro

– miejsce w pokoju gościnnym w Kotorze- 10 euro od osoby

– miejsce na namiot na dobrze zorganizowanym kempingu w Żabljaku – 3 euro

– średnia porcja jagnięciny z warzywami i ziemniakami – 5 euro

– dwa pieczone pstrągi z ziemniakami – 5 euro

– burek- 1,5 euro

– pizza w restauracji- 4,5 euro

– chleb- 0,5 euro

– puszka piwa- 0,5-1 euro

– rakija 1 litr- 5-10 euro

– wino czarnogórskie- 1,5-2,5 euro

– przejazd minibusem z Żabljaka na wybrzeże adriatyckie – 10 euro

Co przywieść?

– kilka butelek czarnogórskich win i rakiję

– maslinovo ulje- domowej produkcji olej z oliwek

– aromatyzowaną ziołami oliwę służącą do smarowania ciała

– ręcznie robione, skórzane buty, które można zakupić za około 25 euro

dr Radosław Kożuszek

Teksty oraz wszystkie zdjęcia stanowią własność intelektualną i fizyczną. Chronione są ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie w całości lub części tylko za zgodą autora. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.