Nasze wspólne wyprawy

Cagnes sur Mer

Cagnes-sur-Mer kojarzy się turystom ze złocistymi plażami, barami i dyskotekami usytuowanymi nad brzegiem morza. Jednak to tylko jedno oblicze tego niewielkiego, prowansalskiego miasta.

Dzisiejsze Cagnes to także dawna wioska rybacka zwana Cros-de-Cagnes, gdzie miejscami zachował się klimat prowincji oraz zabytkowe Haut-de-Cagnes z urokliwym starym miastem i zamkiem.

Haut-de-Cagnes

Stare miasto w Cagnes wspina się po prawie pionowych ścianach by na samym szczycie dosięgnąć malowniczo usytuowanego zamku Grimaldich. Ród ten aż do samej rewolucji francuskiej władał pobliskimi ziemiami. 

Zamek Grimaldich wybudowano w końcu XIII w., po czym z fortecy przekształcono go w elegancką rezydencję. Z tego względu dziś obok ciężkiej, obronnej wieży znajduje się lekkie patio z włoskimi krużgankami. Uliczki, schody, podcienie i przejścia, które wiją się wokół średniowiecznego zamku pozwalają zrozumieć fakt, że Cagnes było jednym z najbardziej wdzięcznych miast dla malarzy. Tak wielu twórców próbowało tu swoich sił w uwiecznianiu rzeczywistości, że lokalne muzeum zamkowe mieści ogromną liczbę obrazów, których motywem przewodnim jest Cagnes.

Jeden z twórców światowej sławy postanowił na stałe osiąść w malowniczym Cagnes, gdzie oddawał się pasji malarskiej w willi otoczonej gajem oliwnym. Mowa o Pierre- Auguste Renoire, w którego domu z ogrodem i brązową rzeźba Venus Victrix urządzono mauzoleum i muzeum artysty.

Dla amatorów wyścigów konnych, niemałą atrakcją Cagnes-sur-Mer zapewne będzie hipodrom (Hippodrome de la Côte d’Azur), działający od 1952 roku. Jest jednym z najważniejszych hipodromów w Europie. Strona oficjalna: www.hippodrome-cotedazur.fr

dr Radosław Kożuszek

Teksty oraz wszystkie zdjęcia stanowią własność intelektualną i fizyczną. Chronione są ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie w całości lub części tylko za zgodą autora. 

http://www.cagnes-tourisme.com/fr/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.