Nasze wspólne wyprawy

Breil sur Roya

Dolina rzeki Roya od wieków łączyła wybrzeże Morza Śródziemnego z położonymi za Alpami terenami dzisiejszych Włoch. Była to najbardziej optymalna trasa na przemierzenie tych najwyższych gór Europy. Przy rzece wytyczono wiele traktów konnych, którymi przewożono dobra, a znajdujące się na trasie miasteczka pełniły funkcje nie tyle handlowe, co noclegowe. Jedną z takich niewielkich wiosek jest Breil.

Na zakolu rzeki
Wioska rozciąga się na dwóch brzegach rzeki Roya, której spiętrzone wody w tym miejscu tworzą niewielkie jezioro. Pobudowana tama reguluje poziom rzeki i przy okazji dostarcza prąd okolicznym miejscowościom. Malowniczo położoną wioskę tworzy zaledwie kilka ulic, które wytyczono równolegle do rzeki. Miedzy ulicami znajdują się niewielkie przejścia, które prowadząc pod domami łączą jedną uliczkę z drugą. W upalny dzień w ciasnych zaułkach Breil panuje przyjemny chłód, a zimą  nie docierają tu zimnie, górskie wiatry.  Godne odwiedzenia są niewielkie, barokowe kościółki i kapliczki, z których najciekawszym jest Eglise Sancta Maria in Albis znajdujący się tuż obok biura informacji turystycznej. Z kolei kaplica Saint Antoin Ermite znajduje się tuż przy wyjściu miasta i otoczona jest malowniczymi gajami oliwnymi oraz wzburzonymi, turkusowymi wodami rzeki Roya.  Podążając dalej należy przejść przez Bramę Genuańską (Porte de Genes), za którą prym wiedzie już tylko przyroda z przełomem rzeki i niewielkimi, wijącymi się po wzgórzach ścieżkami.
Ponad Breil wznosi się wzgórze, na którego szczycie znajdują się resztki warowni, która niegdyś strzegła dolinę. Dziś do malowniczej wieży poprowadzono dobrze oznakowany szlak turystyczny, z którego z wielu punktów widokowych można obserwować nie tylko Breil, ale również daleką okolicę Alp Nadmorskich. 

dr Radosław Kożuszek

Teksty oraz wszystkie zdjęcia stanowią własność intelektualną i fizyczną. Chronione są ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie w całości lub części tylko za zgodą autora. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.