Nasze wspólne wyprawy

Birma (Mjanma)

Nie ma na świecie chyba drugiego takiego kraju, gdzie opływające w złocie i szmaragdach świątynie graniczą ze skrajną biedą uśmiechniętych i przyjacielsko nastawionych ludzi.

Birma (Mjanma) należy do najbiedniejszych, ale jednocześnie najpiękniejszych i najbardziej ozłoconych krajów Azji. Turystyka jest tutaj ciągle na bardzo niskim poziomie na skutek długiej izolacji od jakichkolwiek wpływów z zagranicy. Tym samym kraj zachował swój dawny, od lat niezmieniony wygląd. Do dnia dzisiejszego można tu spotkać rzesze wiernych pielgrzymujących do wielu zachowanych, wspaniałych wysadzanych diamentami i szmaragdami świątyń, złoconych stup, pagód i kompleksów klasztornych. Dzisiejsza Birma jeszcze do niedawna rządzona była przez juntę wojskową. Opozycja była tłamszona, a jej liderzy albo zabijani, albo aresztowani, tak jak Aung San Suu Kyi – laureatka pokojowej Nagrody Nobla. Za zgodą rządu tworzono w Birmie wielkie plantacje roślin, z których produkowano narkotyki, a których sprzedaż była jeszcze do niedawna głównym źródłem dewiz dla kraju. Bez zezwoleń turyście nie wolno było dotrzeć na zamknięte tereny, gdyż właśnie tam znajdowały się zakazane plantacje, a przy okazji obozy pracy przymusowej i kopalnie kamieni szlachetnych. Dziś po przejęciu władzy przez rząd cywilny Birma otworzyła się na świat, restrykcje w podróżowaniu powoli znikają, turystyka zaczyna się komercjalizować, a ceny gwałtownie rosną. Być może jest to ostatni moment, by zobaczyć pozostałość tej dawnej nieskażonej kulturą Zachodu złotej Birmy.

dr Radosław Kożuszek

Teksty oraz wszystkie zdjęcia stanowią własność intelektualną i fizyczną. Chronione są ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie w całości lub części tylko za zgodą autora. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.